Csomaköz

Available in:
A megye nyugati részén, a magyar-román országhatárig nyúlik Csomaköz község területe, mely 50 km-re található a megyeszékhelytől, Nagykárolytól pedig 13 km a távolság. 2004-ben jött létre újra a község, amikor két település vált le Szaniszló községről: Csomaköz és Bere (Berea). A 2002-es népesedési összeírás során a községhez tartozó településekben összesen 1435 lakos élt, a Csomaközön 1238-an, a vele szinte teljesen egybenőtt  Berében pedig 197-en. A nyírségi homokterület és a termékeny síkság találkozásánál fekvő község  a régészeti leletek tanúsága szerint igen régen megtelepült hely. Bronzkori leletei mellett legjelentősebb a vaskori kelta lelet-együttes. A’60-as években egy fejedelmi sírból a világon egyedülálló, madárral díszített kelta sisak került elő (eredetijét Bukarestben őrzik, másolata a Megyei Múzeum régészeti kiállításában megtekinthető). A 35 sírból álló temető közelében egy település nyomait is feltárták.
A jelenlegi községközpont első ismert írásos említése 1306-ból származik, a település említése több formában jelenik meg az írott forrásokban: Várcsomaköz, Kiscsomaköz, Nagycsomaköz.  A Kaplony nemzetség birtokolta egykor, melyből a későbbi birtokosai, a Csomaközyek is származtak (nevüket a település nevéből származtatják). Rajtuk kívül a rokon Károlyi, Vetési és Bagosi családok birtokolták. 1768-ban a Csomaközy család férfi ágon kihalt, leányágon a báró Mészáros család kapja meg. Az ő nevükhöz fűződik az itteni sikeres sváb telepítés is. A 19-20. század elején legjelentősebb birtokosai a Degenfeldek voltak. Mint az összes sváb lakosú települést, Csomaközt is érintette az 1945-ös sváb deportálás, melynek során másfélszáz itteni lakost hurcoltak Szovjetunióba, közülük többen nem térhettek már vissza, számuk a kivándorlás miatt még jobban lecsökkent.
Jelenlegi életét tekintve a mezőgazdaság jelenti a legfőbb jövedelemforrást, virágzó mezőgazdasági társulása a „Schamagosch” növénytermesztéssel és állattenyésztéssel egyaránt foglalkozik. Ebben a községben is termesztenek szőlőt, boraik nemcsak a helyi borversenyeken, hanem az erdélyieken is megállják helyüket.
Több évszázados történelmének néma ismerője református temploma, mely hajdan a katolikusoké volt. A 15. századi gótikus építménynek tornya nincs, 19. században épült fa haranglába előcsarnokként is szolgál. A hívek megfogyatkozása miatt nincs használatban, állaga romlik. Ortodox templomát 1838-ban építették, Szent Mihály és Gábor arkangyalok tiszteletére szentelték fel. Római katolikus gyülekezete a legnépesebb, temploma 1856-ban épült, Szent István király tiszteletére szentelték fel. Két római-katolikus kápolnája van a két temetőben, egyiket a Boldogságos Szűz, másikat Loyolai Szent Ignác tiszteletére szentelték fel.


Műemlékek:


Navigálás


Szatmár Megyei Múzeum
Bd. Vasile Lucaciu, Nr. 21
440031, Satu Mare
România
Tel.:0261-737526
Fax.:0261-768761
Email:[email protected]

Részletek
Finanţator
Sigla UE
Pentru informaţii despre celelalte programe finanţate de Uniunea Europeană în România, cât şi pentru informaţii detaliate privind statutul de membru al României la Uniunea Europeană, vă invităm să vizitaţi adresa web a Reprezentanţei Comisiei Europene în România
Acest site web nu reprezintă în mod necesar poziţia oficială a Comisiei Europene. Întreaga răspundere asupra corectitudinii şi coerenţei informaţiilor prezentate revine iniţiatorilor site-ului web.