Gencs - Református templom

Available in:
A sík területen fekvő Gencs református templomának magas tornya már messziről magára vonja a figyelmet, bármelyik irányból is közelítjük meg a települést. Az egyházközség viszonylag korán csatlakozott a reformációhoz, mivel papja már részt vett az első erdődi zsinaton (1545). A korábbi templom építési ideje ismeretlen, viszont 1869-ben bontották le, mert ugyanazon év október 15-én tették le a helyére tervezett mai épület alapkövét. Különböző okok miatt (pénzhiány, Gaál József debreceni építész halála), az építkezés elhúzódott, a befejezésre csak 1885-ben került sor. A berendezés és az orgona is elkészült még ebben az évben. A torony építése viszont 1899-ben történt meg, a munkálatokat ifj. Tóth Mihály nagykárolyi építész vezette, a toronyórát 1910-ben Müller János készítette Budapesten. A romantikus stílusú templom a több fázisra szakadt építkezés ellenére is egységes képet mutat. Főhomlokzatát a magas tornya uralja, melynek felső szintje nyolcszögletű, négy nyitott és négy vak ikerablakkal, előbbiek ívmezejében kaptak helyet az órák. A tornyot ívsoros párkány övezi, és kúp alakú bádogsisak koronázza. A hajó tömegét két oldalrizalit töri meg, amelyek timpanonos homlokzatukkal, körablakaikkal kereszthajó benyomását keltik, pedig a belső térben csak fülkeként érzékelhetők. Ez a homlokzati kialakítás jellemzi a templom keleti végét is. Az épület külső falfelületeit pilaszterek és ívsoros párkányok teszik változatosabbá, a hajót a körablakokon kívül négy nagyméretű hármasablak világítja meg. A templom három bejárata előtt oszlopos portikuszok állnak. A hajó síkmennyezetes, mindkét végében vasoszlopokon álló karzatokkal, a keletin található az orgona. A berendezése a templom stílusához igazodik. Három harangja van, egyik 1926-ból, a két másik 1958-ból. (TSz).


Navigálás


Szatmár Megyei Múzeum
Bd. Vasile Lucaciu, Nr. 21
440031, Satu Mare
România
Tel.:0261-737526
Fax.:0261-768761
Email:[email protected]

Részletek
Finanţator
Sigla UE
Pentru informaţii despre celelalte programe finanţate de Uniunea Europeană în România, cât şi pentru informaţii detaliate privind statutul de membru al României la Uniunea Europeană, vă invităm să vizitaţi adresa web a Reprezentanţei Comisiei Europene în România
Acest site web nu reprezintă în mod necesar poziţia oficială a Comisiei Europene. Întreaga răspundere asupra corectitudinii şi coerenţei informaţiilor prezentate revine iniţiatorilor site-ului web.