Csanálos

Available in:
A Szatmárnémetitől 43 km-re dél-nyugatra fekvő Csanálos község a Nagykárolyi Homokhát területén fekszik, 7 km-re a legközelebb fekvő várostól, Nagykárolytól. A közigazgatási egység területe egészen a magyar-román határig nyúlik, 2003 óta fogadja az átkelőket a Csanálos-Vállaj állandó üzemeltetésű, nemzetközi közúti határátkelőhely.
Két település alkotja az 1509 fős közigazgatási egységet: Csanálos, a községközpont, és Csanáloserdő (Urziceni-Pădure). Lakosainak többsége magyar nemzetiségűnek vallotta magát a legutóbbi népszámláláskor (68,05%), német és sváb a lakosság 22,46%-a, míg románnak 9,34% vallotta magát.
Csanálos nevét először 1221-ben említik. A környező településekhez hasonlóan a Kaplony nemzetség szállásterülete volt, saját telepítése az egykor itt évszázadokon át birtokoló Károlyi családnak, mely a fent említett nemzettség egyik ága. Eredetileg a már nem létező Vada nevű település határába települt, Csanálosvadaként szerepelt a 14. században. A sorozatos tatár, német és török betörések, a vissza-visszatérő pusztító járványok a vidéket elnéptelenítették. Az 1703-ban kitört Rákóczi-féle Szabadságharc végére ezt a falut is pusztaként említették a korabeli dokumentumok. A Szatmári békekötés után (1711) azonban a vidék ura, Károlyi Sándor elhatározta saját birtokainak katolikus svábokkal való betelepítését. Csanálos egyike volt az első betelepített falvaknak, és az egyetlen, ahol a telepesek meg is maradtak már az első telepítés során. 1712-ben érkeztek ide a legelső svábok, és a külföldről történő telepítés folytatódott egészen a 18. század második feléig, de a vármegyén belüli költözések még sokáig új telepítő forrást jelentettek. A falu lakossága dinamikusan növekedett a 20. századig, mely a háborúk pusztításával, az 1945-ös Szovjetunióba történő deportálással (közel százan nem térhettek soha vissza), a kivándorlással és a gyermekszaporulat csökkenésével jellemezhető, és a falu népességének elöregedését és fogyását eredményezte, jelenleg 1296 lakója van (2002). Már a huszadik század elején azt írták róla, hogy nagyon rendezett település és ez az állapot az elmúlt egy évszázad alatt sem változott.
Látnivalói közül legjelentősebb római katolikus temploma, a falu központjában vonja magára a figyelmet. Az elsőt Károlyi Ferenc, (Károlyi Sándor fia) építtette 1725-ben, titulusa a Szent Kereszt megtalálása. Fennállása óta többször módosították, kétszer le is égett (1832-ben, majd 1861-ben, mikor a falu nagy része is lángok martalékává vált). A templomkertben található az első világháborúban elesettek emlékműve. A szőlőkápolna – Nepomuki kápolna – a .Fekete szőlő nevű határrészben található, a Csanáloserdő felé vezető úton (nevével ellentétben jelenleg nem szőlő veszi körül). 1737-ben fából emelték, majd 1772-ben átépítették téglából (homlokzatán 1777-es évszám szerepel). A kápolnában egyetlen oltár van, Nepomuki Szent János képével. A Csanáloserdőre vezető út bal oldalán egy kőkereszt jelzi a már a 13. században említett egykori település, Vada (Wada) templomának helyét. A középkorban sem túl népes település a 17. században pusztult el.
A településen sok hagyományos építésű sváb parasztház található (csak a komfort kedvéért eszközöltek rajtuk kisebb módosításokat), és a település érdekessége, mely azért más sváb falvakban is jelen van, hogy a házaknak nevük van. A ma is használt háznevek az egykori építtetők (sokszor már kihalt családok) nevét hordozzák.
Ami a község gazdaságát illeti, az elsősorban agrár jellegű. Szántóföldi növénytermesztése mellett jelentős szőlőültetvényei vannak. Kisebb kereskedelmi, szolgáltató és ipari egységek működnek a községben, de a határ megnyitása miatt egyre több a befektetés.
Csanáloson teleház is működik, a község pedig tagja a Nagykároly Környéki Községek Egyesületének
Határában található a 38 hektáros Csanálosi Kőriserdő Természetvédelmi Terület.


Műemlékek:


Navigálás


Szatmár Megyei Múzeum
Bd. Vasile Lucaciu, Nr. 21
440031, Satu Mare
România
Tel.:0261-737526
Fax.:0261-768761
Email:[email protected]

Részletek
Finanţator
Sigla UE
Pentru informaţii despre celelalte programe finanţate de Uniunea Europeană în România, cât şi pentru informaţii detaliate privind statutul de membru al României la Uniunea Europeană, vă invităm să vizitaţi adresa web a Reprezentanţei Comisiei Europene în România
Acest site web nu reprezintă în mod necesar poziţia oficială a Comisiei Europene. Întreaga răspundere asupra corectitudinii şi coerenţei informaţiilor prezentate revine iniţiatorilor site-ului web.