Avasfelsőfalu

Available in:

Az Avas és a Gutin hegységek által közrezárt Avasi-medence központja, az Avasság legnagyobb és legjelentősebb települése, a „hetvenhét dombon” található, Avasfelsőfalu város. Közigazgatásilag még hozzá tartozik két település Lunaforrás vagy Lunatelep (Luna) és Túrvékonya (Tur). A Túr folyó által keresztülszelt település a DN 19 műúton 50 km-re található a megyeszékhelytől, ezen az úton tovább haladva Huta hágón keresztül érhetjük el  Máramarosszigetet. Vasúton is megközelíthető a Szatmárnémeti-Bikszád vonalon.

Első írásos említése 1270 után történt, Felsőfalu néven 1490-ben szerepelt először. A korán megtelepült falu a Meggyesaljai Móric család birtokának része volt, valószínű magyarok telepítették, de a 16. században már román többsége volt. A Móric család kihalta után a Drágfiak, Perényiek, Báthoriak és azok leszármazottai örökölték. A 18. században számos birtokosa volt.

A 20. század elejéig agrár jellegű község volt, akkor létesítették az első gyárat, egy ásványvízpalackozó üzemet, később az akkori község területén bányatermelés folyt.

Az iparosítás az ’50-es években különböző ágakban tevékenykedő egységek létrehozását eredményezte (kitermelőipar, fafeldolgozás, gépgyártás, élelmiszeripar, textilipar), a település fejlesztésének eredményeként pedig 1964-ben városi rangra emelték. Jelenleg számos vállalat és kereskedelmi egység működik a városban.

Gazdasága mellett jelentős oktatási és egészségügyi központ is, kiváló színvonalú elméleti líceum működik itt egyetlenként az Avasi-medencében, városi kórháza pedig a környékbeli falvakat is kiszolgálja.

Lakosainak száma 2002-ben 13870 volt, túlnyomó többségében, 95,12%, román nemzetiségűek lakják, 3,98% magyar, 0,51% roma, 0,39% egyéb.

Az Avas vidékének, melynek központja Avasfelsőfalu, néprajzi vonatkozásai, jellegzetes, máig megőrzött és gyakran használt népviselete, táncai, csujogatásai, és népszokásai egyediséget kölcsönöz ennek a térségnek, és ez képezi egyik legfőbb vonzerejét is. Ezt a sokszínű néprajzi egységet hivatott bemutatni a város szabadtéri múzeuma., megkülönböztetik a környező Mint az Avasság központja otthont ad az Avasságot bemutató szabadtéri néprajzi múzeumnak. A város központjában elhelyezkedő múzeum az Avasság építészetét (fatemplom és teljes gazdaságok), tárgyi kultúráját (szőttesek, népviselet, kerámia, bútorok, eszközök) igyekszik bemutatni, a múzeum „élő” részében pedig agrár-ipari emlékeket tekinthetnek meg és próbálhatnak ki, a vámfalui kerámia készítését is megismerhetjük. A kulturális központot nemrégiben PHARE pályázati alapokból felújították és modernizálták.

A múzeumban számos fotográfiáját állították ki Ioniţă G. Andron - néprajzos, fotóművésznek, akinek több folyóiratban jelent meg fényképe a tájegységről, albuma is jelent meg az Avasról. Emléktáblája van Avasfelsőfaluban a házán, ahol haláláig élt.

A városban szobra áll Mihai Eminescu költőnek és Iuliu Maniu politikusnak is.

Az avasi emberek vallásosságát mutatja a településen található templomainak nagy száma. Legrégibb temploma ortodox, 1847-1857 között épült barokkos stílusban, de a településen ortodox, görög-katolikus, római-katolikus, református, baptista,  Jehova Tanúi felekezeteknek is van templomuk.

Avasfelsőfalu kitűnő kiinduló pontja a környéki kirándulásoknak, a Túr vagy a Nagy Tálna folyók völgyén a Timpa hegy vagy a Kisköves csúcsára eljutva számos kiránduló útvonalat bejárhatunk, megkóstolhatjuk a környék ásványvizeit. A lunaforrási idegenforgalmi övezet kiépítésére PHARE pályázatot nyert a megye, hamarosan el kell készülnie a sípályának.

A 2006-ban a város kezdeményezésére jött létre az Avas vidéke kistérségi társulás, melynek további tíz község az alapító tagja, céljuk az infrastruktúra fejlesztése mellett a térség népszerűsítése?

A városban született Góth Móric (1873–1939?) Hollandiába települt festőművész, képei közül néhány portré a Megyei Művészeti Múzeum tulajdonában van.



Műemlékek:


Navigálás


Szatmár Megyei Múzeum
Bd. Vasile Lucaciu, Nr. 21
440031, Satu Mare
România
Tel.:0261-737526
Fax.:0261-768761
Email:[email protected]

Részletek
Finanţator
Sigla UE
Pentru informaţii despre celelalte programe finanţate de Uniunea Europeană în România, cât şi pentru informaţii detaliate privind statutul de membru al României la Uniunea Europeană, vă invităm să vizitaţi adresa web a Reprezentanţei Comisiei Europene în România
Acest site web nu reprezintă în mod necesar poziţia oficială a Comisiei Europene. Întreaga răspundere asupra corectitudinii şi coerenţei informaţiilor prezentate revine iniţiatorilor site-ului web.