Hadad

Available in:
A Tövishátnak nevezett tájegység Szatmár megyéhez tartozó községe, mely a megye egyik legdélebbi falucsoportja. A Mázsa patak által keresztülszelt, Szilágy és Máramaros megyék szomszédságában elterülő község 68 km-re található a megyeszékhelytől, megközelítése az E81-es, majd 196-os úton lehetséges. Négy falu egyesítéséből jött létre a község, központja Hadad 912 lakossal (2002), a legnépesebb település. Hozzá tartozik még Hadadgyőrtelek (Giurtelecu Hododului), 816 lelket számláló falu, Hadadnádasd (Nadişu Hododului) 809 lakossal és a 662 főt számláló Lele (Lelei). A község minden települése 1968-ban csatoltatott Szatmár megyéhez, addig Közép-Szolnok, majd Szilágy vármegye részei voltak.
Hadad település első említése 1345-ből származik, de a szomszédos falvak korábbi említése alapján ennek a falunak az alapítását is korábbra teszik. Egykor Közép-Szolnok vármegye egyik legjelentősebb települése volt (1482-ben már mezővárosi rangú település – oppidum). Jelentősebb birtokosai közül megemlítjük a Kusalyi Jakcsokat, mely család tagjainak nevéhez fűződik a 14. század végén már oklevélben említett Hadadi vár és a Szent László tiszteletére szentelt, jelenleg is létező gótikus templom építése is. Miután a Jakcsok férfiágon kihaltak a 16. század második felében, a birtok urai a Wesselényiek lettek, akik királyi adományként kapták várát és a hozzá tartozó 26 falut, és egészen az államosításig ők maradtak legjelentősebb birtokosai. A vár és a Wesselényi család jelentőségét mi sem bizonyítja jobban, minthogy rendszeresen tartottak itt vármegyei közgyűléseket. Jelentős hadi cselekmények is zajlottak Hadad váránál. 1562-ben János Zsigmond fejedelem vereséget szenvedett a Ferdinánd pártiaktól, de 1564-ben visszatért és bevette Hadad várát. 1600-ban Basta generális kezén volt a vár. Később kuruc vár volt egészen 1710-ig, mikor árulással, harc nélkül elfoglalták.
Egykori várának helye nem ismert, a kutatók feltételezik, hogy a mai Wesselényi kastély helyén állhatott. A 18. század végén már rom, köveit használták fel a Wesselényi-kastély építésekor, és ebből az időszakból maradt meg a legutolsó ábrázolás is a romokban álló kapubástyáról.
A Wesselényi család nevéhez fűződik a németek betelepítése is a faluba. 1742-ben a pestisjárvány után a környék népessége nagyon megcsappant, ezért német ajkú lutheránusokat toboroznak Badenből és Svájcból, később Felső-Ausztriából is jött néhány protestáns család. Az egykor népes németség egy része elmenekült a II. világháború végén, másokat kényszermunkára hurcoltak, de jó részük a kommunizmus idején vándorolt ki Németországba. Ma már csak 1,43%-át teszik ki a németek a 3199 fős községnek, 67,70%-a magyar nemzetiségű, 28,35% román nemzetiségű és 2,46% a romák aránya.
A jelenleg a megyében periférikus helyzetben lévő községközpont rendelkezik a vidéki települések közül a legtöbb műemlékkel.
A 15. században gótikus stílusban épült református temploma, mérműves ablakaival, a Sipos Dávid által faragott reneszánsz kőszószékkel és 17. századi harangjaival meghatározó épülete a falunak. A lejtőmozgások miatt a templom jelentősen megrongálódott, több mint egy évtizede megerősítési, stabilizálási munkálatokkal próbálják megállítani a végleges pusztulást. Műemléki védettséget élvez még a templom mellett álló református papilak, mely a 18. században épült a vár köveinek felhasználásával. A 18. század második felében épült barokk Wesselényi kastély (melyben jelenleg még a Polgármesteri Hivatal székel) Erdély egyik legelső barokk kastélya volt. Másik kastélya a 19. század utolsó harmadában épített eklektikus stílusú Degenfeld kastély, melyben egykor az iskola működött, ma a református egyház szeretne benne oktatási központot kialakítani. Az 1768-ban épített barokk stílusú lutheránus templom, hasonlóan a reformátushoz, jelentős károkat szenvedett a talajmozgások miatt.  Érdemes még felkeresni a Wesselényi család kriptáját a régi temetőben, bár az állapota nagyon elhanyagolt.

Műemlékek:

Navigálás


Szatmár Megyei Múzeum
Bd. Vasile Lucaciu, Nr. 21
440031, Satu Mare
România
Tel.:0261-737526
Fax.:0261-768761
Email:[email protected]

Részletek
Finanţator
Sigla UE
Pentru informaţii despre celelalte programe finanţate de Uniunea Europeană în România, cât şi pentru informaţii detaliate privind statutul de membru al României la Uniunea Europeană, vă invităm să vizitaţi adresa web a Reprezentanţei Comisiei Europene în România
Acest site web nu reprezintă în mod necesar poziţia oficială a Comisiei Europene. Întreaga răspundere asupra corectitudinii şi coerenţei informaţiilor prezentate revine iniţiatorilor site-ului web.