Szilágykorond - „Szt. Mihály és Gábor arkangyalok” ortodox templom

Available in:
A fatemplom Szatmár megye legszebb egyházi műemlékeinek egyike, jellegzetes darabja a Bükkalja 18. századi egyházi építészetének. A falu első templomát 1494-ben említik egy peres iratban, a jelenlegi épületet 1723-ban emelték. Az építéshez szükséges nyersanyagot, a fát, a természeti környezet bőven biztosította. A templom eredetileg a falu temetőjének dombján állt, ahonnan 1868-ban a falu közepére költöztették. A költöztetés két évig tartott, fatalpokon húzták ökrös szekerekkel, és „ott tartották az istentiszteleteket, ahol a vasárnap érte”. Előcsarnoka fölött magasodó karcsú tornya már távolról hirdeti jelenlétét. A Bükk-vidék templomtornyait széles alapú szoknya és kiugró erkély jellemzi. A toronysüveg csúcsa nyolcszög alapú, vízcsendesítőjén négy fiatoronnyal. A keletelt, sokszökzáródású szentéllyel rendelkező egyhajós templom típusa a régi korok öröksége, nem csak Erdélyben, hanem Moldvában és Havasalföldön is megtalálható. A templom külső falát, hangsúlyosan faragott kötél motívummal díszítették, amely a bejárati ajtót is körbeveszi. A 19. század elejére datálható belső falfestményei igen figyelemreméltók. Az előcsarnok nyugati falán az Utolsó ítélet témáját dolgozták fel. A túlvilág és a vétkesek bűnhődése a bükki templomok falára a néphit elképzelései szerint, a démonokkal teli, „pokolbéli munkaként” van fölfestve. A főalak Lucifer, aki a földi életben elkövetett bűneikkel vádolja a lelkeket, úgymint hazugsággal, rágalmazással, lustasággal, kapzsisággal, részegséggel, lopással, fösvénységgel, féltékenységgel, büszkeséggel, haraggal, gyilkossággal, tisztátalansággal, házasságtöréssel, szodómiával, eretnekséggel, hitetlenséggel, könyörtelenséggel. Minden egyes ikonográfiai egység a témájához kapcsolódó szöveggel is el van látva: „a törvényeket be nem tartó bírók”, „magzatát elhajtó asszony”, „a kapzsi, aki elszántja a szomszéd földjét”, „akik szidják szüleiket”, „aki hamisan játszik”, „a lusta”, „a tolvaj” stb. A hajó ikonjai a bizánci hagyományokat követik, bár látszanak az erdélyi templomok festőmesterei által a 18. század végén bevezetett újítások hatásai is. A egész épület a hagyományos román építőművészet tanújaként nemes eleganciát áraszt. A templom nemzeti műemlék. (DB).
Irodalom:
Bărnuţiu, Elena – Kiss, Imola, „Pictura murală a bisericii din Corund între tradiţia post-bizantină şi influenţa barocului occidental”, în Relaţii interetnice în zona de contact româno-maghiaro-ucraineană din secolul al XVIII-lea până în prezent, Satu Mare, 1999, p. 580–590.



Navigálás


Szatmár Megyei Múzeum
Bd. Vasile Lucaciu, Nr. 21
440031, Satu Mare
România
Tel.:0261-737526
Fax.:0261-768761
Email:[email protected]

Részletek
Finanţator
Sigla UE
Pentru informaţii despre celelalte programe finanţate de Uniunea Europeană în România, cât şi pentru informaţii detaliate privind statutul de membru al României la Uniunea Europeană, vă invităm să vizitaţi adresa web a Reprezentanţei Comisiei Europene în România
Acest site web nu reprezintă în mod necesar poziţia oficială a Comisiei Europene. Întreaga răspundere asupra corectitudinii şi coerenţei informaţiilor prezentate revine iniţiatorilor site-ului web.