Tasnád - Református templom

Available in:
Viszonylag épen maradt fönn Tasnád impozáns méretű középkori plébániatemploma, amely a középkor folyamán esperesi székhely volt. Az épület nagyrészt már 1476-ban készen lehetett a szentély boltozatának egyik zárópajzsán olvasható évszám szerint. A templomot Mátyás király rokona, vingárdi Geréb László erdélyi püspök építette. A nyújtott szentély a tízszög három oldalával záródik, bordás keresztboltozata mai napig fennmaradt, ablakainak csúcsíves részében a változatos formákat mutató mérművek is megvannak. Eredetileg a nagyméretű hajó is boltozva volt a falakon látható boltvállak lenyomata és a padlóig lefutó pillérek tanulsága szerint. A hajó északi falán kívülről szamárhátíves, befalazott kapu látható. Az egyház a 16. században a reformátusoké lett. Több zsinatot is tartottak itt a 17. század közepéig, közben az erdélyi fejedelmek bőséges támogatását is élvezték. 1660-ban a törökök felégették, a templomba menekült lakosokat leöldösték. Az 1691-es tűz után egy kisebb deszkatemplomot építettek, amelyet az 1770-es évekig használtak, amikor végre a középkori épület helyreállítására is sor került, a hajó ekkor kapott a beszakadt boltozatok helyett deszka mennyezetet. A helyreállítás után a katolikus svábok el akarták foglalni a templomot, de Vay László földesúr ezt megakadályozta. Hatalmas, későbarokk stílusú tornyát a nyugati homlokzat elé 1814–1822 között Vinkler Jakab, nagykárolyi mester építette. A sisakot Horváth nevű nagykállói ácsmester készítette (érdekes, hogy az ottani református templom sisakja nagyon hasonló a tasnádiéhoz). Berendezéséből az 1837-ben készült klasszicista szószéke és Mózes-széke érdemel figyelmet. Déli bejárata előtt neogótikus előcsarnok épült. Nagyobbik harangja 1923-ból, a kisebbik 1843-ból származik. (TSz).

Navigálás


Szatmár Megyei Múzeum
Bd. Vasile Lucaciu, Nr. 21
440031, Satu Mare
România
Tel.:0261-737526
Fax.:0261-768761
Email:[email protected]

Részletek
Finanţator
Sigla UE
Pentru informaţii despre celelalte programe finanţate de Uniunea Europeană în România, cât şi pentru informaţii detaliate privind statutul de membru al României la Uniunea Europeană, vă invităm să vizitaţi adresa web a Reprezentanţei Comisiei Europene în România
Acest site web nu reprezintă în mod necesar poziţia oficială a Comisiei Europene. Întreaga răspundere asupra corectitudinii şi coerenţei informaţiilor prezentate revine iniţiatorilor site-ului web.