Hadad - Református templom

Available in:
A Tövishát dombos vidékén található Hadad község a 20. századig a környék központjának számított. Az Anjou-korban királyi birtok volt, 1383 kapja meg a Kusalyi Jakcs család, Nádasd, Korond és Bogdánd falvakkal együtt. Rövidesen az uradalom központjában, Hadadon várat épített a birtokos család, amelyet először 1399-ben említenek a források. A Jakcsok kihalásakor, 1584-ben, az uradalmat a Wesselényiek kapják, ők maradnak a település fő birtokosai és a templom kegyurai a 20. század közepéig. A vár alatt fekvő Hadad a birtok központjaként jelentős szerepet töltött be, 1482-ben mezővárosként is említik. Szt. Lászlónak szentelt templomának papja a környékbeli egyházközségeket is ellátta és felügyelte. A helység viszonylag korán a református hitre tért, első prédikátora 1557-ből ismert: a Wittenbergben tanult Horváth Mihály. A templom mai formájában a 15. században épülhetett, gótikus stílusban. Egyhajós, szentélye a nyolcszög három oldalával zárul, a nyugati homlokzaton torony csatlakozik hozzá. A hajó valamint a szentély keskeny résablakai, az alaprajz szabálytalanságai valamint az írott források korábbi, talán Árpádkori, előzményekre utalnak. A szentély kétszakaszos bordás boltozatát kívül támpillérek segítik hordozni. A déli és a keleti oldalon csúcsíves, kétosztatú ablakok nyílnak, csaknem egészében megőrződött mérművekkel. A hajótól a szentélyt csúcsíves bordás diadalív választja el. A hajó eredeti, ugyancsak kétszakaszos boltozatára a külső támpillérek és a belső fallenyomatok utalnak. Ma ezt festett növényi díszítésű síkmennyezet helyettesíti. A két nagyméretű csúcsíves déli ablak mérművei csak töredékesen maradtak meg. A nyugati bejárat a toronyalj felől egyszerűbb, félköríves. Az északi ajtó csúcsíves, kőbéllete egyszerű hengertaggal díszített. A tornyot a 20. század elején építették újjá, a korábbi alacsonyabb torony helyén. A berendezés legnagyobb figyelemre méltó darabja az 1754-ben, Sipos Dávid kőfaragó mester által készített szószék. A homloktáblákat jellegzetes késő-reneszánsz növényi díszítés tölti ki, valamint felirat, évszám és címer utal a megrendelő Wesselényi Ferencre és feleségére Rhédei Zsuzsannára, valamint a készítés idejére. Három 17. századi harang őrződött meg: legrégebbit 1603-ban Kassán öntötték, a legnagyobb még a várból került a templomba és 1619-ben készült, míg a legkisebb 1651-ben. Az utóbbi két évtized földcsuszamlásai erősen megrongálták a hajót, teljes újjáépítése vált szükségessé. (SzP).

Irodalom:
Emődi Tamás, A hadadi református templom, Kolozsvár, 1996. Erdélyi műemlékek 19.
Daniela Marcu-Istrate – Péter Levente Szőcs: „Sondaje arheologice la biserica reformată din Hodod (jud. Satu Mare)”. Studii şi Comunicări Satu Mare, seria Arheologie. XVII–XXI/1 (2000–2004). 113–120.

Navigálás


Szatmár Megyei Múzeum
Bd. Vasile Lucaciu, Nr. 21
440031, Satu Mare
România
Tel.:0261-737526
Fax.:0261-768761
Email:[email protected]

Részletek
Finanţator
Sigla UE
Pentru informaţii despre celelalte programe finanţate de Uniunea Europeană în România, cât şi pentru informaţii detaliate privind statutul de membru al României la Uniunea Europeană, vă invităm să vizitaţi adresa web a Reprezentanţei Comisiei Europene în România
Acest site web nu reprezintă în mod necesar poziţia oficială a Comisiei Europene. Întreaga răspundere asupra corectitudinii şi coerenţei informaţiilor prezentate revine iniţiatorilor site-ului web.