Nagykároly

Available in:
A Szatmárnémetitől 35 km, a Csanálos-Vállaj magyar-román közúti határátkelőtől 8 km távolságra lévő, a Nagykárolyi homokhát északkeleti részén található Nagykároly város a megye második legnagyobb települése a maga 23.182 lakosával (2002). Közigazgatásilag hozzátartozik még a tőle 7 km-re fekvő Szentjánosmajor (Ianculeşti), az 1920-as években mócokkal újratelepített falu is.
A Nagykároly múltjáról tanúskodó régészeti leletanyag igen gazdag, különösen a város délkeleti részén található egykori település, Bobáld, területén került a felszínre számos bronzkori, középkori lelet, a kutatások pedig még nem értek véget.
A település első írásos említése már 1320-ban megtörtént, Karul néven. A Kaplony nemzetség birtokolta egykor, melynek egyik ága a Károlyi család, történetük szorosan összefonódik Nagykároly város történetével.
A 14. századtól a település a Károlyi család birtokának központja lesz, ahol 1482-ben kőház építésére kapnak engedélyt Mátyás királytól, ekkor már „oppidum”. A 16. század végén erődített várként szerepel a leírásokban, melyre szükség is volt akkoriban a gyakori fosztogatások miatt. A 16.-17. században többször sarcolta török, majd később a kurucok és labancok is pusztítottak a városban. Ekkor, azaz a  Rákóczi-féle szabadságharc idején, a város és környéke hatalmas károkat szenvedett, a lakosság nagy része elmenekült vagy elpusztult. Károlyi Sándor, a Szatmári béke megkötése után elnéptelenedett birtokaira, így Nagykárolyba is, katolikus svábokat telepíttetett. A 18. században a város népessége jelentősen megnőtt és sokszínűbbé vált. A svábok mellett betelepedett a Hajdú-város nevű részbe a bobáldi román lakosság, majd 1740-ben Károlyi Sándor birtokán zsidók letelepedését engedélyezte.
A Károlyi család jelentős politikai befolyással bírt Szatmár vármegyében, gyakran birtokolták a főispáni rangot a család tagjai, nekik is köszönhetően pedig évszázadokra Nagykároly lett Szatmár vármegye székhelye.
A katolikus hit terjesztésében is buzgólkodó Károly család a 18. században templomot és iskolát építetett az új telepeseknek, papokat és szerzeteseket hozatott a római katolikus hívek hitének gondozására. Ebben a században épült meg a vármegyeháza, a római-katolikus templom mellett a református, a görög-katolikus rutén és román templomok, de erre a századra tehető a legjelentősebb céhek megalakulása is.
A város 1848-ban emelik városi rangra, addig az uradalom részének tekintették, és csak 1876-ban kapta meg a rendezett tanácsú város címet.
A természeti csapások sem kímélték a várost, hatásai évtizedekre visszavetették a város fejlődését. Az ezen a vidéken ritka jelenségnek számító földrengés 1834-ben pusztított, az 1836. évi tűzvész alkalmából is jelentős károkat szenvedett a város, az 1887-ben a város nagy része a lángok martalékává vált. Ezek következményeként a város jelenlegi arculata az újjáépítések után alakult ki. A 19 század második felét a közlekedés fejlesztése jellemezte előbb 1871-ben a elkészül Nagykárolyon keresztülhaladó Debrecen – Szatmár, majd 1887-ben a Nagykárolyt Zilah városával összekötő vasútvonal. 1889-ben megalakult az „Ecsedi láp-lecsapoló és Szamos balparti árvíz-levezető és belvíz-szabályozó társulat” gróf Károlyi Tibor elnökletével, melynek célja a láp lecsapolása, székhelye pedig a mai rendőrség épülete volt.
Az első világháborút lezáró békediktátumok után Romániához csatolják, 1926-ban történt közigazgatás módosítás során elveszíti megyeszékhelyi rangját és Szilágy megyéhez csatolják a környező településekkel együtt, környékére pedig máramarosi illetve mócvidéki román telepeseket telepítenek.
1944 októberében a városban a  román hadsereg katonái visszaverték az ellenséges csapatokat, ennek emlékére állították 1964-ben a városközpontban található Vida Géza szobrot a „román katona emlékművét”
A második világháború etnikai szerkezetét is megváltoztatta a városnak, zsidók és németek estek áldozatul a deportálásnak illetve a kollektív bűnösség elve alapján elrendelt orosz munkaszolgálatnak.
A kommunizmus évtizedeire legnagyobb hatással az iparosítási politika volt, hulláma Nagykárolyt is elérte, számos mára már nem működő vagy átalakult ipari egységet hoztak létre ebben az időszakban elsősorban az élelmiszer- és textilipar területén, de nehézipari létesítményeket is létesítettek.
Manapság több évtizede létező élelmiszeripari egységek és újonnan alakult vegyes vállalatok a város legfontosabb ipari egységei.
Az 1968-as közigazgatási reform során visszacsatolják Szatmár megyéhez, a környező 1926-ban elcsatolt falvakkal együtt. 1995-től megyei jogú városi (municípium) rangot nyert.
A település lakossága a 2002-es népszámláláskor 23182 fő volt, többsége 54,33% magyar, román 41,55%, 2,25% sváb és német, 1,66% roma,  0,21% egyéb.
A város számos híres szülöttére szobrok állításával illetve emléktáblák felhelyezésével emlékezett meg a tisztelgő utókor. Itt született Károli Gáspár, az első magyar bibliafordító, szobra (Deák Árpád) a református templom bejárata mellett található, a központban áll Petőfi Sándor költő (Petrovics István) és Kaffka Margit  írónő (Deák Árpád) szobra. Kaffka Margit írónő ebben a városban született, szülőházát emléktábla jelzi. A központban található Avram Iancu mellszobra, melyet 1994-ben lepleztek le.
A város központi terét a Károlyi kastély és a hozzá tartozó 10 hektáros védett dendrológiai park uralja. A jelenlegi kastélyépület az 1794-ben épített kastély átalakítása révén jött létre, 1894-ben Károlyi István lovagvárrá alakítatta. A tatarozásra szoruló kastély jelenleg városi kulturális intézményeinek ad otthont (múzeum és könyvtár).
Jelentős épületei még a Szatmár megye legszebb barokk épületeként emlegetett, 1769 és 1778 között épült, Kalazanci Szent József római katolikus templom, az egymás közelében álló szinté barokk stílusban épült ortodox (1760) illetve görög-katolikus (1738) templomok és a barokkos református temploma (1746-1752). Még áll, és jelenleg a Iuliu Maniu iskolaközpontnak ad otthont, az egykori vármegyeháza, melyet az 1834-es földrengés után újjá kellett építeni. Falán emléktábla őrzi nevét az épületben ia tevékenykedett Kölcsey Ferencnek, aki Szatmár vármegye jegyzője volt. Meg kell még említenünk az egykori Piarista gimnáziumot, melynek 1887-ben felépített épületében ma a Mezőgazdasági Szakközépiskola működik. Olyan jeles tanulói voltak a híres gimnáziumnak mint: Ady Endre költő (emléktáblát helyeztek el az iskola falán), Aurel Popp festőművész, Jászi Oszkár társadalomtudós (Nagykároly szülötte), Simion Bărnuţiu történész, politikus (szobra áll az épület előtt).
A határőrség tulajdonában lévő épület, az egykori „Arany Szarvas” fogadó magyar irodalomtörténeti vonatkozásaival hívja fel a figyelmet magára. Az Ybl Miklós tervei alapján újjáépített fogadóban ismerte meg Petőfi Sándor későbbi feleségét Szendrey Júliát. Csak magyarba hagyd benne.
    A városiak és a városba érkezők szórakoztatására szolgál számos vendéglő és kulturális intézményei mellett a termálstrandja és a város déli részén található szőlőskertje, melynek telepítése ugyancsak Károlyi Sándor nevéhez fűződik.

Műemlékek:


Navigálás


Szatmár Megyei Múzeum
Bd. Vasile Lucaciu, Nr. 21
440031, Satu Mare
România
Tel.:0261-737526
Fax.:0261-768761
Email:[email protected]

Részletek
Finanţator
Sigla UE
Pentru informaţii despre celelalte programe finanţate de Uniunea Europeană în România, cât şi pentru informaţii detaliate privind statutul de membru al României la Uniunea Europeană, vă invităm să vizitaţi adresa web a Reprezentanţei Comisiei Europene în România
Acest site web nu reprezintă în mod necesar poziţia oficială a Comisiei Europene. Întreaga răspundere asupra corectitudinii şi coerenţei informaţiilor prezentate revine iniţiatorilor site-ului web.